Tantárgyi kvíz
Feleletválasztós játékunkban ezúttal történelmi, természettudományos és nyelvtani kérdésekre válaszolhattok.
Ez nagyon tipik!
A Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport 2010 óta választja ki az év szavait. Az év ifjúsági szava 2024-ben a tipik.
A tipikus szóból rövidült tipik jellemző kommunikációs szóalkotási mód a korosztályunk nyelvhasználatában. A szórövidülés, illetve -rövidítés a gyors internetes kommunikáció, az írott beszéltnyelviség, a virtuális párbeszéd, a posztok és az üzik meghatározó kifejezéseit eredményezi. Például: tipik ügyfél, tipik barát, tipik guru, tipik fickó…
Az elmúlt három év győztesei: pacek (2023), flexel (2022), off, offol (2021).
Szeretetrigmusok, avagy Szent Efrém-es alsósok csodás versei
A karácsony előtti lelki napon a tanáraink a nap témájához illeszkedő, több helyszínre tervezett vetélkedővel készültek nekünk, melynek egyik állomásán alsós diáktársaink csodálatos verseket faragtak. Remek hír, hogy most a kedves honlaplátogatók is elolvashatják ezeket a fantasztikus alkotásokat…
Egy furcsa műalkotás hihetetlen sikere
Könnyen lehet, hogy hallottatok már az olasz Maurizio Cattelan képzőművész egyik megosztó alkotásáról. Segítek kicsit: a „mű” egy banán – felragasztva szigszalaggal a falra (ezt láthatjátok a címlapképen is). Az ízletes remeket Justin Sun vásárolta meg, méghozzá 2,4 milliárd forintnak megfelelő dollárért. (Igen, elsőre is jól olvastátok, ezért a hihetetlen összegért…) Justin beszámolt róla, hogy a banánt jóízűen el is fogyasztotta. A különös vásárlást (és evést) azzal magyarázta, hogy szeretett volna némi hírnévre szert tenni, ami félig-meddig sikerült is neki. Ez a furcsa „mű” természetesen beindította a mémgyártók fantáziáját is. Ebből hoztam most nektek néhány vicces darabot.
A krokodilok szelíd világa
Krokodil… Ezt a zöld színű, pikkelyes állatot a legtöbben ijesztőnek találják a nagy fogai, s az ezzel összefüggő ragadozó életmódja miatt. Ám a művészek, alkotók nem mindig ilyennek ábrázolják. Film, dal, vers és mókás képek… a teljes cikk csupán egy kattintásra tőled!
Érdekességek a nagyvilágból 2.
Az érdekességeket bemutató sorozatunk aktuális részében filmes bakikról és a siker titkáról olvashattok. Mindezektől már csak egy kattintásra vagytok!
Érdekességek a nagyvilágból
Aranyhaj és Flynn az Aranyhaj és a nagy gubancból felbukkannak a Jégvarázs egyik jelenetében. – Aurora hercegnő, vagyis Csipkerózsika a leghalkszavúbb hercegnő, hiszen csak 18 sor szövege van a mesefilm alatt. – A Jégvarázs „Nyitom a szívem” című dala az első olyan Disney-szám, amelyet egy hercegnő az ellenségével énekel. – Az oroszlánykirályban hallható eredeti oroszlánhangokat egy Frank nevű srác csinálta egy szemetesládába üvöltve. – Hamupipőke hercegének nincsen neve. További érdekességek a cikk folytatásában!
Október 4-10.: A világűr hete
A világűr hete a tudomány és a technológia, valamint az emberi jólét javításához való hozzájárulásuk nemzetközi ünnepe. Az ENSZ Közgyűlésének 1999-es határozata szerint a világűr hetét minden évben a fenti időpontban tartják. Ezek a dátumok két eseményre emlékeznek: 1957. október 4.: felbocsátották az első ember alkotta földi műholdat, a Szputnyik 1-et, ezzel megnyitva az utat az űrkutatás előtt. 1967. október 10.: a világűr békés célú kutatását szabályozó elvek szerződésének aláírása.
Szeptember 22.: Az orrszarvúak világnapja
Az orrszarvúak fokozottan veszélyeztetett állatok. Az élőhelyeik pusztulása, az orvvadászat, illetve az éghajlatváltozás mind hozzájárul egyedszámuk csökkenéséhez. Mára a rinocéroszok családjába csupán öt élő fajt sorolhatunk: a szélesszájú, a keskenyszájú, az indiai, a jávai és a szumátrai orrszarvút. 2011 óta minden év szeptember 22-én tartjuk az orrszarvúak világnapját, felhívva ezzel a figyelmet védelmükre.