Az új év első napja minden évben egy különleges pillanatot jelent, s ezt a világ különböző részein más és más szokásokkal, hagyományokkal, hiedelmekkel ünneplik. Az emberek ilyenkor elbúcsúznak a régitől, és reménykedve várják az újat. A teljesség igénye nélkül hoztam nektek néhány országból egy-egy újévi szokást, fogadalmat, hiedelmet.
Magyarország – A rétes meghosszabbítja az életet
Mindegy, milyen rétest készítünk, gazdagon meg kell tölteni, és olyan hosszúra kell nyújtani, amilyen hosszúra csak bírjuk, hiszen ez jelképezi a hosszú életet.
Spanyolország – 12 szőlőszem, 12 kívánság
Az év lezárásakor sokan összegyűlnek a főtereken, hogy együtt mondjanak búcsút az előző évnek, és köszöntsék az újat. Közösen számlálnak vissza az éjféli harangkongatáskor izgatottan, kezükben 12 szőlőszemmel. Amikor pedig a harang megkondul éjfélkor, minden egyes kongásra bekapnak egy szőlőszemet, és kívánnak egyet az év következő 12 hónapjára vonatkozóan, és mire az óra 00:01-et mutat, mindet meg is eszik.
Japán – Fukubukuro, avagy egy izgalmas zsákbamacska
Ezt a hagyományt először a Ginza Matsuya áruház kezdte a késő Meiji-korszakban, és azóta elterjedt a legtöbb kiskereskedelmi üzletben. A táskákat különféle ismeretlen tárgyakkal töltik meg, és nagyon kedvezményes áron értékesítik őket. Zsákbamacskaként a csomag tartalma izgalmas meglepetést jelent a vásárlók részére.
Brazília – Színes pólók, sok szerencse
A brazil hiedelem szerint az újév utolsó napján öltözetünkkel jelezhetjük, mit kívánunk a következő évre. Minden szín mást fejez ki. Aki Brazíliában fehér ruhába öltözik az év utolsó napján, az békére, nyugalomra és tisztaságra vágyik. A narancssárgát azoknak ajánlják, akik szeretnének valami újat kipróbálni, akik olyan megpróbáltatásra készülnek, amihez eddig nem volt bátorságuk. Talán nem meglepő, hogy a rózsaszín boldog, szerencsés szerelmet ígér viselőjének, míg egyben a szenvedély színe is.
Észtország – Tömjük jól tele magunkat!
Náluk nem csak karácsonykor, szilveszterkor is a kiadós lakomázásé a főszerep: hagyományaik szerint szilveszter estéjén hét, kilenc vagy tizenkét alkalommal kell étkezni, ezek ugyanis szerencsés számok, és jólétet, bőséget hoznak az új esztendőre. Egyesek úgy tartják, a számok szimbolikusan azt jelentik, hogy az illető, aki hétszer, kilencszer vagy tizenkétszer eszik, ennyi embernek megfelelő erővel és sikerrel fog bírni az új évben.
Források: szilveszterprogramok.hu, 1367.hu, kakehashi.hu, vasarnap.hu, divany.hu