A világűr hete a tudomány és a technológia, valamint az emberi jólét javításához való hozzájárulásuk nemzetközi ünnepe. Az ENSZ Közgyűlésének 1999-es határozata szerint a világűr hetét minden évben a fenti időpontban tartják. Ezek a dátumok két eseményre emlékeznek: 1957. október 4.: felbocsátották az első ember alkotta földi műholdat, a Szputnyik 1-et, ezzel megnyitva az utat az űrkutatás előtt. 1967. október 10.: a világűr békés célú kutatását szabályozó elvek szerződésének aláírása.
Lehet, hogy az alábbi információk kicsit szárazok, de szerintem mindenki gondolkozott már rajta, hogy milyen lenne az űrben. Sajnos az űrbe elvinni ezekkel az infókkal nem tudok senkit, de remélem, azért az érdeklődéseteket felkeltik majd.
A nap nem sárga!
Bár óvodában mindenki a sárga szín valamelyik árnyalatában pompázó zsírkrétáját vette elő, ha a Napocskát akarta megrajzolni, az életadó csillagunk valójában nem sárga, nem is narancssárga, és még csak nem is fehér! A Nap valójában zöldeskék színben ég, bolygónk atmoszférája azonban bizonyos hullámhosszú színeket egyszerűen szétszór, amitől a Nap sárgának, narancssárgának vagy fehérnek tűnhet. Az eget is ezért látjuk napközben kéknek.
Egy igazi hullócsillag
Általában, ha hullócsillagokról beszélünk, valójában egy üstökösre vagy meteorra gondolunk, amiknek semmi köze nincs a csillagokhoz, hiszen azok néhány milliárdszor nagyobbak, és igazán nem is nagyon hullanak: legalábbis szabad szemmel nem igazán észrevehető a mozgásuk. Azonban akadnak kivételek, hullócsillagok pedig, ha nem is nagy számban, tényleg léteznek.
Tavak a Titánon
2014-ben a NASA korábbi eredmények és kutatások alapján bejelentette, hogy a Titán felszíne alatt körülbelül száz kilométerrel egy globális méretű víz-óceán hullámzik örökösen, amely a Hold tömegének 40 százalékát teszi ki, és valószínűleg olyan sós, mint a Holt-tenger.
(Szoboszlai Szofi fordítása, gyűjtése)